Tyto akce pořádají prakticky všechny obchodní řetězce. Princip je jednoduchý. Za každý nákup dostanete určitý počet bodů. Za ně si potom můžete vybrat dárek s výraznou slevou. Zní to lákavě, ale i zde je samozřejmě háček.
 
Z nabídky dárků je ihned jasné, na koho jsou tyto akce cíleny. Obvykle jsou to plyšové figurky, knížky či skleničky s motivem oblíbených dětských postav, například od Disneyho. Je to proto, že rodiče dětem jsou málokdy ochotni něco odmítnout, a obchody toho samozřejmě využívají.
oddělení se zeleninou
 
Podívejme se také na cenu oněch dárků. Vždy máte možnost si je koupit i bez bodů, ovšem za velmi přemrštěnou cenu, případě s menší slevou za polovinu bodů. To samozřejmě nutí rodiče, aby sbírali body, tedy nakupovali, neboť „přece za plyšáka nedají tolik peněz.“
 
Tyto akce jsou obvykle limitované. Ano, body můžete sbírat neustále, ovšem pokud chce vaše dítě jednu určitou hračku, potom musí nasbírat potřebné body rychle. Většinou navíc nejdou převádět z jedné akce do druhé, musí tedy začít od začátku. A pokud se vám body sesbírat podaří, musíte doufat, že ve vaší prodejně ještě danou hračku budou mít, jelikož všechny pobočky dostávají limitované množství od každého druhu.
 
Cena za jeden bod je obvykle poměrně vysoká, kolem 250 korun, takže pokud potřebujete získat 30 bodů, musíte udělat nákup za nejméně 7 500,- Kč. Vzhledem k tomu, že tyto akce obvykle nemají delšího trvání, a limitovanému množství hraček, je nutné je nasbírat co nejdříve.
 
Tyto akce jsou obvykle doprovázeny výraznou reklamou v televizi i rádiu, zaměřenou opět převážně na děti. Cílem je podnítit v nich zájem o danou hračku a tím donutit rodiče, aby se o sběr bodů alespoň pokusili. Reklamy jsou samozřejmě doprovázeny slogany typu „Nasbírej je všechny!“. V jedné sadě bývá obvykle kolem pěti hraček, takže pokud chce rodič nasbírat dost bodů, musí udělat v obchodním řetězci nákup za nejméně 37 500 korun, což je v mnoha případech více než měsíční plat.
 
Nyní se pojďme zamyslet. Cena hračky bez bodu bývá kolem 500 korun. Za pět hraček tedy zaplatíme 2 500 korun. S body nás celý nákup přijde na 37 500 korun, plus 100 korun za každou hračku. Celkem tedy zaplatíme 38 000 korun. Ano, můžeme říct, že body sbíráme nákupem zboží, které potřebujeme. Ovšem opravdu potřebujeme za měsíc či dva věci za bezmála 40 000 korun z obchodu, který prodává převážně potraviny?
regál s nápoji
 
Člověk se nakonec musí ptát, zda není přeci jen výhodnější koupit ony hračky samostatně bez bodů, pokud chce dítěti udělat radost, a zbytek peněz raději ušetřit či investovat do něčeho jiného. A také si položit otázku: bude si s těmi hračkami moje dítě hrát i za dva, tři měsíce, až přestanou v televizi vysílat reklamu? Nebo budou ležet v pokoji a chytat prach? V tom případě totiž existuje spousta levnějších plyšových hraček, které splní účel úplně stejně.