Nepodceňujte příchod jara a rychlé změny počasí. Po dlouhé zimě jsme natěšeni na první teplé sluneční paprsky a jen vysvitnou, odhazujeme zimní bundy, dlouhé kalhoty, převlékáme se do triček s krátkými rukávy, sklepneme ponožky z nohou a hurrá ven do přírody, na vycházky, vybalujeme inlajny, svištíme na cyklovýlety.
Ale pozor! Naše tělo na změny teplot ještě není připravené a my jsme mu nedali šanci postupného zvykání ze zimy do tepla. Navíc na našem trhu chybí kvalitní ovoce a čerstvá zelenina nabitá vitamíny. Všichni víme, z jak dalekých končin se k nám ovoce dováží, trpí dlouhou dopravou, „dozrává“ v kamionech, takže o čerstvých vitamínech se nám může jen zdát.
figurka viru
Samotné nachlazení není vážná nemoc, ale je nepříjemné. Jedná se vlastně o virózu. Zpravidla nás zastaví a někdy i donutí zůstat doma, vzít si pár dnů volna, protože s červeným nosem a napuchnutými tvářemi se nám moc do práce nechce, nehledě na to, že vůle pracovat je ta tam.  Zůstanete doma a smutně sledujete ty šťastnější, třeba i otužilejší, jak si užívají sluníčka.
lžička medu na čaji
A vy věčně s kapesníkem u odřeného nosu se proléváte bylinnými čaji se zázvorem, kloktáte Vincentku, a ač nechcete, poleháváte. Ubyla totiž energie, někomu může třeštit hlava, pociťuje únavu, škrábání v krku i bolest v krku při polykání.  Nachlazení je zrádné. Tím více, že k němu přijdeme ani nevíme jak. Vše může být způsobeno i oslabenou imunitou. Pokud bychom byli imunitně zdatní, s virem bychom si poradili, ale pakliže máme oslabenou imunitu a zrovna na nás vir skočí, máme na další dny vystaráno. Virózám, ač se to nezdá, hodně „pomáhá“ i psychický stres.
Někteří moudří zaměstnavatelé rozdávají zaměstnancům před příchodem jara či v podzimních plískanicích vitaminové balíčky. Je to také jedna z možností, jak předcházet nachlazení.
potřeby nemocného
Bohužel tvrdší jedinci, kterým vitamíny nezabraly, i přes nachlazení, chodí stále do práce. Naneštěstí dokážou nakazit další kolegy. Bohužel a všimněte si, stále dost lidí není zvyklých kašlat a kýchat do kapesníku! A pořádné kýchnutí i s rukou před ústy vás sice „pročistí“, ale ostatní odrovná! Kdybyste měli možnost podívat se pak na vaši ruku pod mikroskopem, asi byste se divili. A touto rukou plnou bacilů se zdravíte s návštěvou, saháte na kliku a vítáte do svých řad další nemocné.
Když už musíte do zaměstnání, buďte alespoň ohleduplní vůči druhým!