My Češi se můžeme pyšnit nejlepším turistickým značením na celém světě, a to pravděpodobně proto, že jsme vášniví nejen turisti, ale i cyklisti. V krásné jarní sobotní odpoledne si nejedna rodinka vyrazí do nejbližšího lesa na vyjížďku na kole. Na kole umí spousta českých dětiček jezdit dřív, než se vůbec naučí chodit. Alespoň moji rodiče mě k milování cyklistiky vždy vedli.
jízdní kolo
A tato láska přetrvala až do teď. Po pubertě šly kila nahoru a nálada dolů, stresu nabývalo a času ubývalo. Na tyto symptomy si stěžuje téměř každý moderní člověk našeho světa. Kdy si ale najít čas na cvičení, když jediné co za den dělám je, že jedu do práce a z práce rovnou domů a pečuji o rodinu, případně studuji?
Co takhle využít toho nuceného promarněného času, tedy cesty do práce? Všichni dobře víte, kam tím mířím. Prostě zkuste jednou místo na zahřáté sedadlo svého auta nebo autobusu posadit svůj (jistě už ne tak krásný zadeček) na sice nepohodlné, ale zdravější sedlo kola.
Já můžu mluvit z vlastní zkušenosti, dojíždím od domu cca 8 km, cesta tam i zpátky mi za den zabere asi 70 minut. A 70 minut cvičení denně nemá téměř žádný Čech se sedavou prací. Přiznejme si, většina z nás ani netráví tak dlouhou dobu denně na čerstvém vzduchu.
zaparkované kolo
Zhubnete několik kilo, budete mít stehna ze železa, pomůžeme životnímu prostředí, více poznáte své město, dostanete se do úžasné komunity (však sami zjistíte jak úžasné), budete mít lepší náladu a v práci vás budou mít za machra, že každé ráno vstáváte v 5:30, jen abyste se mohli projet na kole. Ano, vstávání brzy ráno a vyjíždění (v zimě) do tmy a chladu se může zdát hrozivé, ale jakmile budete na kole 5 minut, zima už vám nebude. A dostanete možnost pozorovat východ slunce. A už jen to stojí za to. Nemluvě o benefitech uvedených výše. A to odpolední frčení vedle aut stojících v koloně!
Tak napumpujte gumy, namažte řetěz, nasaďte helmu, zapněte blikačky a mazejte se projet!
A doporučuji si vzít do práce náhradní tričko, pravděpodobně se zpotíte.