Vždy tvrdil, že se narodil na Štědrý den roku 1905, ale jisté to není. O tomto muži totiž není jistého vlastně vůbec nic, kromě jeho neobyčejného úspěchu a stejně neskutečné osobnosti. Každopádně, někdy okolo roku 1905 se Alleně Stone Gano a Howardu R. Hughesovi narodil syn Howard junior. Jeho otec byl sám úspěšný podnikatel, a brzy si u svého malého synka povšiml nadání pro vědu a technologie. Malý Howard prý v jedenácti postavil první bezdrátový radio vysílač v celém Houstonu, a stal se jedním z prvních certifikovaných operátorů v celé oblasti. O rok později zase udivoval své okolí motorovým kolem. Ve čtrnácti začal létat, a o něco později vystudoval matematiku a letecké inženýrství na prestižním kalifornském technologickém institutu.

letoun ve vzduchu

V roce 1922 umírá Howardovi matka, o dva roky později otec. Jejich smrti, mimoděložní těhotenství a infarkt, později inspirují Howardovy investice do rozvoje lékařských laboratoří. Zatím ale hlavně zdědil většinu rodinných financí, a nastartoval úspěšnou kariéru. Prvním objektem jeho zájmu se stal, trochu překvapivě, film. Jeho komedie ale mají úspěch, a jedna z nich dokonce získala Oskara pro nejlepší režii. Howard byl ale k nezastavení. Má firmu s nářadím, investuje do nemovitostí, a samozřejmě do svého milovaného létání. V roce 1938, těsně před válkou, ustanoví světový rekord v obletu zeměkoule na 91 hodin. Za druhé světové války pak jeho byznys s letadly a stíhačkami jenom kvete, dokonce tak, že si může dovolit postavit největší dřevěné letadlo, jaké svět kdy viděl. Pojmenuje ho příznačně, Herkules.

vojenská stíhačka

Howard Hughes ale není známý jen pro své geniální obchodní tahy. Trpěl nemocí, kterou dnes známe jako obsedantně kompulzní porucha. Má panický strach z bakterií, takže ruce si často myje do krve, píše podrobné návody i na ty nejprostší činnosti nebo má vyhrazenou vidličku na rovnání hrášků podle velikosti. S věkem se jeho potíže horší, a stárnoucí Hughes dožívá svůj život po hotelích, které vlastní (mimochodem, první hotel v Las Vegas koupil proto, že mu poutač svítil do oken), a stahuje se více a více do ústraní. Umírá roku 1976, jak jinak než na palubě letadla. Jeho společnosti ale většinou fungují dodnes. A že je vám tento příběh povědomý? Jistě, Martin Scorcese o tomto výjimečném muži později natočí oskarového Letce s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.