Díky svému mobilu jste stále k zastižení, ať se už jedná o pracovní záležitosti, či Vaše soukromí. Díky sociálním sítím máte kontrolu nad svými blízkými. Můžete poslouchat hudbu, vyřídit emaily, poslat platbu z banky, či si koupit jízdenku. Mobil může člověku i zachránit život. Je to zkrátka nedílná součást dnešní doby. Jak se ale nestat otrokem svého telefonu?
 velký šálek
Mobil by neměl vytlačovat komunikaci tzv. face to face (tváří v tvář), neměli byste přes něj řešit své vztahy a problémy. Daleko lepší je si přes telefon domluvit schůzku a následně si vše vyjasnit osobně. Jde i o to, že když komunikujete na dálku a nevidíte daného člověka, můžete mu napsat něco, čeho později budete litovat. Člověk je daleko víc rázný, když komunikuje na dálku a nevidí protistranu.
večerní obloha 
Řadíte se mezi lidi, kteří svůj telefon nosí prakticky všude, včetně toalety a jste nervózní, pokud ho náhodou necháte doma? Zbystřete! Můžete být na něm dokonce závislí.
Jak ale odhalit, že už je překročen pomyslný milník a něco není v pořádku?
– cítíte nervozitu, když už pět minut nepřišla žádná SMS, nikdo nevolal, nebo nedostali upozornění ze sociální sítě, či nainstalované aplikace
– neustále kontrolujete sílu signálu, máte pocit, že musíte být stále dostupní a online
– místo, abyste si v hospodě povídali s kamarády, tak koukáte do mobilu a dáváte jim „lajk“
– kontrolujete telefon, i když se v noci náhodou probudíte, na telefon myslíte i v intimních chvilkách
– pokud máte na nějakou dobu mít vypnutý telefon, necítíte se dobře, obáváte se i toho, že by se telefon mohl vybít, nebo porouchat
– důležitým kritériem pro výběr dovolené je, že tam musí být dostačující signál a v dosahu Wifi
 pouliční život
Závislost na mobilu je závislost jako každá jiná. Dnes už má dokonce i svůj název a to Nomofobie. Léčit se, nebo zmírnit příznaky lze psychoterapií i léky. Vždy ale po konzultaci s odborníkem v oboru.