Odzvonilo šetření do prasátka nebo podarování dětí vylétajících z hnízda pětkrát poděděnou výbavou. Dnes se dětem už od mala šetří, aby mohly bezproblémově studovat, cestovat, zakládat rodiny a kupovat auta či nemovitosti. Jak a kam jim spořit?
mince u hodin.jpg
Zatím stále nejoblíbenější variantou je staré „dobré“ stavební spoření. Vy vkládáte peníze, stát také určitou částkou přispěje. Výše příspěvku státu však v posledních letech klesla a také výše úroků může být v tak dlouhodobém horizontu nejistá. Peníze ze stavebního spoření zpravidla nelze vybrat předčasně, pokud tak učiníte, přijdete o podporu od státu a zaplatíte sankční poplatky.
Svobodnější možností jsou klasické spořicí účty, jejichž výhodou je možnost vybrat peníze prakticky kdykoliv, nicméně ani u účtu s nálepkou „spořicí“ nemůžete čekat závratné úroky, je pravděpodobné, že nepokryjí ani inflaci.
Výhodnou alternativou, ke které však obyčejný člověk chová dost velký respekt, jsou podílové fondy. U nich se můžete těšit na úroky až do výše 6%. Budete se ovšem buď muset dovzdělat, pak můžete nad svými penězi bdít sami, nebo svěřit jejich správu do rukou odborníka a pak se obrnit trpělivostí, protože často se zdá, že už je situace ztracená a najednou se zvrtne v prospěch vašich peněz a tedy vašich dětí.
Lidé středního věku, kteří již mají vyřešenou otázku vlastního bydlení, se uchylují k investicím do nemovitostí. Koupí buďto dům nebo byt, který do doby, než jej dítě bude potřebovat, pronajímají, nebo zakoupí pozemek, který dítěti na prahu dospělosti předají. Pokud vnímáte, že toto je cesta pro vás, myslete především na atraktivnost lokality, potenciální budoucnost nemovitosti i její polohu. V potaz berte i možnost ji časem prodat se ziskem. Levný, kouzelný domek na samotě jistě uchvátí duši, ale horko těžko budete shánět nájemníka a mladý student prahnoucí po rušném životě ve městě, vám možná nebude tak vděčný, jak si malujete.
Dalšími alternativami pro odvážné a znalé jsou investice do akcií, zlata, cenných sbírek, umění.
číslo na kalkulačce.jpg

Pokud se rozhodujete, berte v potaz všechny faktory, nechte si poradit od moudrých a znalých lidí, zapracujte na své finanční gramotnosti a vyberte styl spoření, který vám dá v noci spát a o kterém jste přesvědčeni, že vaše děti zabezpečí nejlépe.