Pohybovat se na hraně mezi závislostí a potřebou je chůze po tenkém ledu. Chytré telefony s připojením k Internetu jsou dnes jedním z našich nejvyužívanějších pomocníků, ale podle statistik specialistů, kteří se zabývají léčbou závislostí, obsadily telefony třetí příčku hned za alkoholismem a závislostí na nikotinu (tabákovém kouři). 
media ikony
Pokuste se sami zamyslet nad tím, zda netrávíte s tímto přístrojem přebytečný čas, který byste mohli využít smysluplnějším způsobem.
Pokud máte podezření, nebo byste chtěli jen ze zvědavosti vědět, kolik času s vaším chytrým přístrojem utrácíte, můžete vyzkoušet aplikaci pro Android s názvem Quality Time. Dokáže poměrně přehledně zobrazit časové údaje, jak dlouho jste využívali jednotlivé programy, kolik minut či hodin byl aktivní displej, a jsou k dispozici i dlouhodobé statistiky.
modrý podklad
Do statistik se promítne i denní režim spouštění programů a také intervaly odemykání přístroje. Právě časté odemykání telefonu jen ze zvědavosti, bez smysluplné činnosti, může být jedním z projevů závislosti.
Zajímavé by bylo porovnat statistiky závislosti na mobilních telefonech a ostatní výpočetní technice (stolních počítačích a laptopech). Tam údajně dochází k závislostem na používání zařízení jen zřídka.

Nastavení smysluplného používání přístroje

Program Quality Time také umožňuje kromě pouhého vyhodnocování času tráveného na mobilu naplánovat dobu užívání přístroje, kterou lze považovat za smysluplnou. Časové limity lze nastavit pro libovolnou aplikaci, obecné doporučení tvůrců programu se především vztahuje na přehnané sledování sociálních sítí, tedy hlavně Facebooku, Twitteru a také serveru Youtube.
detail oka

Profil omezující používání telefonu

Mobilní telefon také bývá rušivým elementem při různých pracovních činnostech, rozptyluje nás a tím se rapidně snižuje pracovní výkon. Zaměřit se na to, na co máme, pomáhá program Quality Time vytvářením speciálních situačních profilů právě pro chvíle pracovního vytížení, nebo pro volný čas, který trávíme s rodinou. Profily se snaží práci telefonu omezit na minimum (blokují se hovory, některé notifikace, aby nás telefon zbytečně nerozptyloval).