„Budeme mít miminko!“ Věta, které se odjakživa obávali muži, bohužel se ale dostáváme do doby, kdy i ženy se těhotenství vyhýbají. Pokud bychom měli zhodnotit dnešní dobu, ženy jsou čím dál více nezávislé a cílevědomé. Všechny chceme dobré vzdělání (ideálně vysokoškolské), cestovat po světě (nejlépe do Spojených států amerických), mít slušnou práci (a mít aspoň 30 000,- čistý měsíční příjem) a mnoho dalšího. Bohužel do těchto plánů často nezapadá miminko. Než ženy dokončí vzdělávání, procestují svět a najdou si dobrou a stálou práci, bývá jim často přes 35 let. Bohužel v tomto věku bývá počít dítě těžší a těhotenství je rizikovější.žena s notebookem.jpg
Pokud jste na pochybách, zda odsunout svoji kariéru a místo dovolené na Islandů jít na dovolenou rodičovskou, odpovězte si na následující otázky:

  1. Mám silný a dlouhodobý vztah?
  2. Jsem již dostatečně vybouřená?
  3. Nebojím se závazků?
  4. Je pro mne rodina víc než práce?
  5. Mohu dítě dostatečně zabezpečit?
  6. Mám kde bydlet?
  7. Pomůže mi přítel/manžel s péčí o dítě?
  8. Budu mít jistou práci i po návratu z rodičovské dovolené?
  9. Jsem ochotná, trávit víkendy doma?
  10. Má už někdo z mých blízkých kamarádů potomka?

žena s dítětem v rukou.jpg
Pokud jste na většinu otázek odpověděla „ANO“, nemá cenu se založením rodiny otálet. Pokud i tak si nejste jistá, zkuste se na rodičovskou dovolenoupřestat dívat jako na úhlavního nepřítele. Vždyť během let, co budete doma, si můžete doplnit své vzdělání a do práce se vrátit ještě v lepší kondici než jste odcházela. Pokud máte pocit, že jste vzdělaná dostatečně, zkuste si najít nějakou práci z domova – třeba ve vašem oboru. Jestliže se i na mateřské budete věnovat své práci, jistě z ní nevypadnete, ba na opak, jistě získáte spoustu nových znalostí a dovedností, které později upotřebíte.
Pokud i vy stojíte před rozhodnutím a stále nevíte čemu dát přednost, představte si na chvíli, že vaše menstruace má již týden zpoždění. Jaké to ve vás vyvolává pocity? Stres? Radost? Úzkost? Štěstí?