Na povrchu zubů lidí i psů se přirozeně vyskytuje zubní plak, mikroskopická mazlavá vrstva tvořená směsí slin, zbytků potravy a bakteriemi dutiny ústní. Její mineralizací vzniká tenký nános zubního kamene, ze kterého se postupným usazováním tvoří masa kamene, která může způsobit dráždění dásní a odhalení zubních krčků. Pokud proces bez vnějšího zásahu pokračuje, může zubní kámen způsobit i ztrátu chrupu.
vrčící husky

Co udělat, abychom tomuto onemocnění předešli?

Zanesení zubním kamenem je často spojováno s krmením psů měkkými komerčně vyráběnými produkty, jako jsou například kapsičky, konzervy apod. Z hlediska tohoto problému je ale mnohem vhodnější krmit suchým krmivem. Při sušší stravě potom přilepšení v podobě kapsičky jednou za čas neublíží, pokud jej nebudete aplikovat příliš často.
pes s hračkou

    Další možností je využít produktů s mořskou řasou (prášky, pamlsky), která má přirozenou schopnost zubní kámen rozpouštět.

 Aby ale byla tato varianta řešení a zároveň prevence problému efektivní, nesmí být na chrupu masa kamene už vytvořena. V takovém případě se účinky řasy projeví buď velice pomalu, nebo vůbec, a pravděpodobně tedy bude nutné navštívit veterinárního lékaře, aby zubní kámen odstranil. Řasa navíc nemusí fungovat u všech psů a při všech typech krmení.

Jiným možným doplňkem stravy jsou nejrůznější kousací tyčinky, které můžete zakoupit v každém zverimexu. Podobně poslouží sušené kůže, podpůrný efekt má i zkrmování kostí psovi.

Nicméně pokud chcete vzít prevenci opravdu důkladně, můžete zkusit čištění zubů.

zuby psa
K mechanickému čištění můžete využít speciální kartáčky pro psy, případně gumové násadce na prst. Čím častěji budete čištění opakovat, tím větší efekt bude mít. Doporučená frekvence po navyknutí zvířete na proceduru je jedenkrát denně.

Můžete zkusit i různé kombinace výše uvedených rad. Především pamatujte, že prevence bývá levnější a pro zvíře příjemnější, než léčba.