Před nástupem školní docházky čeká děti příprava a tu umožňují předškolní zařízení – školky. Do těch klasických chodila většina z nás a rádi na tento věk her a bezstarostnosti vzpomínáme. Jak jde čas, tak se mění i způsob přípravy budoucích žáčků. Hodně rozšířené jsou školky specializované na výuku cizích jazyků, ty jsou často vyhledávány a je o ně velký zájem. Možná už jste ale také slyšeli o trochu netradičním způsobu výuky a tím je učení v přírodě. Tyto školky se označují za lesní.
dítě v listí
Historie
Zvláštní způsob vzdělávání má své kořeny ve Velké Británii, a to před více než sto lety. U našich německých sousedů pak první lesní školky vznikly počátkem sedmdesátých let minulého století. Čechy nijak pozadu nejsou, E. Štorch byl v této oblasti průkopníkem již po první světové válce a k jeho odkazu se pár nadšenců vrátilo zhruba před deseti lety.
Jak vlastně funguje
Rozhodně to nevypadá tak, že se ráno vypustí do lesa horda dětí a odpoledne se sběhnou dohromady a předají zpět rodičům. Dodržování hygienických i jiných předpisů je na prvním místě. Při nepříznivém počasí neslouží jako útočiště zděná budova, jak ji známe, ale stan nebo tee-pee. Cílem lesních školek je maximální pobyt venku a poznávání přírody, s tím jde ruku v ruce i učení se zdravému způsobu života. Děti zde pobývají po celý školní rok, nezáleží na tom, jaké je roční období, jestli je teplo nebo zima, rozvíjí se nejen jejich smysly a vjemy, ale mají také dostatek zdravého pohybu. Navíc si zde děti tříbí fantazii a upevňují sociální vazby. Kromě toho posilují maximálním pobytem v přírodě také svoji imunitu. Aktuálně se jich v České republice nachází více než sto a navštěvuje je více jak dva a půl tisíce dětí. Počátkem devadesátých let bylo dokonce založeno přírodní gymnázium.
slunce z kaštanů
Pokud tedy uvažujete o tom, do jaké předškolního zařízení umístíte svého potomka, možná právě lesní školka by mohla být tím pravým.