Pro mě jsou typické vánoční ozdoby slaměnky. Slaměné dekorace jsou na domácí výrobu moc složité, ale dají se jednoduše nahradit. Vezmeme-li jedlou sodu, kukuřiční škrob a vodu v poměru 2:1.1 vznikne nám těsto, které necháte péct 15 minut. Při ochutnávání si asi vylámete zuby, ale jako výzdoba to funguje 100 %. Vykrojíte z těsta tvary, jaké se vám líbí a potom můžete upravit pomocí špejle a nože. Ale pozor, kukuřičný škrob nelze zaměnit za bramborový. 
dekorace se šiškami
Další krásnou ozdobou jsou přírodniny. Jednoduché a stylové. Nastříhejte si venku větvičky a dejte je do vázy. Můžete je ozdobit “perníčky” z prvního odstavce nebo na ně navázat mašličky. Z pomerančové kůry můžete vyřezat krásné tvary (mě se nejvíc líbí hvězdičky) a zasadit je na adventní věnec, nebo jen naaranžovat kam chcete. A samozřejmě nesmíme zapomenout na jmelí! Zavěšené na lustru dodávají tu správnou atmosféru. Jen si musíte ohlídat, s kým pod jmelím stojíte.
Milovníci amerických Vánoc se můžou inspirovat. Americká dekorace je často přezdobená blikajícími ozdoby, ale je jedna věc, kterou si sami vyrábí, a podle mě vypadá zajímavě. Můžete si vzít nit a pomocí jehly na ní navléct popcorn a brusinky. Je to zajímavá ozdoba a nejspíš se všichni budou divit, co to tu máte, ale je určitě originální. Řetěz se dá samozřejmě nahradit papírovým řetězem tvořený z barevných koleček. 
K těmto svátkům určitě neodmyslitelně patří svíčky. Svícny na ně můžete vytvořit ze zavařovací sklenice. Polepit je obrázky a nechat světlo svíčky prosvítit bílý papír. Nebo využít skleněné lahve a pomoří řetězu do ní svíčku zavěsit a pověsit kamkoliv nebo do nich vložit delší svíce a postavit na stůl společně s větvičkou.
mísa popcornu
Jakákoliv dekorace se bere! Mašličky šikovně umístěné udělají stejnou parádu jako drahá světýlka z obchodů. Navíc tím zabavíte děti a naladíte se na vánoční náladu. Udělejte si k vyrábění čaj, kakao nebo svařák a poslouchejte koledy nebo si zkoukněte nějaký pěkný film.