Pro romanticky naladěné cestovatele, kteří se nechtějí nebo nemohou vydávat za krásami svého srdce do zahraničí, je přímo rájem jedná česká chráněná krajinná oblast. Znalcům naší půvabné země určitě stačí tři indicie, aby už věděli, kde se budeme toulat.
1)    Berounka.
2)    Koněpruské jeskyně.
3)    Velká Amerika.
řeka berounka
Nacházíme se v Českém krasu.Řeka Berounka tu svým tokem vytvořila ve vápencovém podkladě různé jeskyně, kaňony a krasy. Český kras je nejen jeden z nejkrásnějších, ale má ještě jedno výsadní „nej“.
o   Nachází se tu nejdelší systém jeskyní v Čechách.
Koněpruské jeskyně mají tři patra a jsou dlouhé dva kilometry. Jsou také proslulé svou nádhernou přírodní výzdobou.K vidění je tu několik generací různých krápníků, které se vytvářely celé věky. Pokud kras navštívíte, rozhodně si všimněte takzvané Koněpruské růžice, která se nachází v Proškově dómu. Je unikátní svým stářím i svým složením. Obsahuje totiž opál.
·        Není v silách průvodce, aby upozornil na všechny krásy a detaily jeskynního komplexu.
·        Je proto potřeba mít oči opravdu otevřené a umět se dívat.
skály v lese

Pokaždé jako poprvé

Každý návštěvník, který tu byl už vícekrát, vám potvrdí jednu zvláštnost tohoto tajemného místa. Pokaždé se tu dá vidět něco nového. Je to, jako kdyby sem přišel člověk poprvé.
·        Zvláštně na vás budou určitě působit kosterní nálezy našich předků, kteří tu hledali svá útočiště.
·        Podobný nápad měli i někteří další živočichové, protože lidské pozůstatky nejsou jediné, které se tu našly.
Až se dopracujete do vrchního patra jeskyní, uvidíte pravou penězokazeckou dílnu. Není to žádné šidítko pro turisty. Tady se skutečně razily falešné peníze. Český kras je určen nejen pro milovníky historie, ale i přírodních krás. Je to totiž motýlí ráj. V této oblasti se vyskytuje téměř čtrnáct set druhů těchto okřídlených krasavců.