Dostáváme se opět k tématu životního stylu plného stresu a nevhodné životosprávy. Civilizační choroby jsou daní za blahobyt, lidé jsou obklopeni moderními technologiemi a přirozenému životu v souladu s přírodou se vzdalují. Jsou nastaveni podat maximální výkon, aby obstáli v konkurenci, a slova „pokora, soucit, pochopení, empatie“ vnímají jako prázdné pojmy.
rozpůlené ořechy

O Alzhemierově chorobě se hovoří jako o zákeřné nemoci neznámého původu. Ovšem jsou poměrně dobře zmapovány rizikové faktory, které ji spouští. Jistě, určitou roli hrají genetické dispozice, ale je třeba oponovat, že „vadné“ geny lze postupně měnit pozitivním myšlením a vyváženou životosprávou. Pozitivní myšlení přináší pozitivní emoce a má léčebný efekt, o jehož potenciálu mnoho lidí nemá vůbec ani tušení.
ovocná mísa

Civilizační rizikové faktory

Další rizikové faktory k propuknutí Alzheimerovy choroby jsou vysoký krevní tlak, nebezpečná hladina cholesterolu v krvi, cukrovka, kouření, dlouhodobá konzumace alkoholu, nevhodná strava složená z rafinovaných potravin s nevhodnými aditivy, nedostatek vitaminu B, zinku, karotenoidů, antioxidačních vitamínů, selenu, bóru, snížená vstřebávací schopnost tlustého střeva, konzumace syntetických léků, deprese, autoimunitní onemocnění. Zamyslíte-li se nad tímto výčtem rizikových faktorů, zjistíte, že jsou jen společným jmenovatelem civilizačních neduhů. A ty pochopitelně vedou opět k jedné příčině – stres, negativní myšlení a katastrofální životospráva.
stáří a láska

Změňte stravu, změňte svůj život, změňte sami sebe

V jednom krátkém zamyšlení jsem zaslechl zajímavou větu: „Lidé, zbavte se televize a vyjděte do přírody. Odložte mobily a pozorujte svět ticha kolem sebe.“ Zasadit strom, vypěstovat na záhonu vlastní mrkev dá lidem mnohem víc, než technické zázraky. Návrat k přirozené konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin, upřednostnění čerstvé stravy plné živin, enzymů a antioxidantů před fastfoodem. Víte, jen kolik živin obsahuje docela obyčejný vlašský ořech? Kdybyste si toho byli dobře vědomi, alespoň dvacet ořechů týdně byste si rozhodně dopřáli. Lidé, kteří se vrací k přírodě, vrací se i sami k sobě, nepotřebují pak ani alkohol, cigarety a kofein, jejich tělo funguje přirozeně i bez těchto stimulátorů. A bez depresí. Zkuste se nad tím alespoň zamyslet.