I takové domácnosti, ve kterých nežijí zrovna mistři řemeslníci, by měly být vybaveny alespoň základním nářadím. Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách našeho bydlení. V panelákovém bytu stačí pár nejdůležitějších kousků v krabici. Majitelům domů se zahradou se už jistě vyplatí zařídit si malou dílničku. Jak ji vybavíme, záleží jen na nás. Co jsme ochotni a schopni sami opravit nebo i sami vytvořit. K běžné údržbě stačí málo. Ale kutilům, kteří si troufají i na vlastní výrobky, se hodí například i nástroje jako je třeba tvářecí závitník https://www.i-nastroje.cz/Tvareci-c14_296_3.htm umožňující vytvořit závity pro spojování různých druhů materiálů. V obchodech s nářadím a nástroji si v dnešní době vybere každý. Můžeme volit dle svých schopností a možností z „hobby“ i „profi“ řad spousty značek. Pár tipů na základní výbavu domácí dílny se pro začátek může hodit mnohým z nás.

dílna 1

Měříme

Pečlivě a správně měřit, to je vždy velmi důležité. Při každé práci. Používáme k tomu samozřejmě metry různých délek a materiálů. Na měření vzdálenosti v terénu pořídíme dálkoměr. Pokud budeme při práci hledat potrubí nebo elektrické rozvody ve zdech, koupíme i některý vhodný detektor.

Vrtáme

Vrtačky, ty jsou v domácnostech běžně používané. Dobrou volbou jsou takové, které jsou vybaveny příklepem, regulací otáček a zpětným chodem. S takovou vrtačkou nás nepřekvapí ani kámen či beton ve zdi a práci vždy dokončíme. Při nákupu vrtaček také vždy zjistíme, jaký mají výkon a jak velké otvory s nimi vyvrtáme.

Řežeme

Pro řezání delších a přímých řezů je nejlepší pila kotoučová (okružní). Tam, kde je potřeba opravdu velká přesnost, využijeme pilu pokosovou. Tu ovšem nelze nosit všude, protože je zabudovaná do konstrukce zajišťující přesnost. Otvory řežeme pilou přímočarou. Ta je vybavena kmitajícím pilovým listem. Při nákupu pil se zajímáme samozřejmě také jaký mají výkon, hloubku a úhel nastavení řezu.

dílna 2

Spojujeme

K této časté činnosti používáme různá kladiva a hřebíky, vrtačky a vruty, šroubováky se šrouby a matkami. Další možností je použití lepících pistolí či sešívaček.

Brousíme a frézujeme

Brousit můžeme pilníky i brusným kotoučem na vrtačce. Na větší plochu je jistě vhodnější pásová bruska. K opracování kovu, ale třeba i keramiky, se používá úhlová bruska. Na frézování hran, drážek nebo ornamentů vybereme frézu přímou, na vytvoření spojů ve dřevě frézu lamelovací.