Bydlení není v dnešní době levnou záležitostí. Pokud si chceme pořídit nové bydlení (domek nebo byt), tak máme v zásadě jenom dvě možnosti. Buď můžeme využít hypotéku, která je stále více a více nedostupnější nebo můžeme využít vlastních financí, které máme našetřené. Případně můžeme využít kombinaci obojího.
dům na dlani 
Hypotéka
Nejrozšířenějším finančním prostředkem, který člověk pro nákup nového bydlení využije, tak je hypotéka. V minulosti bylo jednoduché využít 100 % procentní hypotéku. Znamenalo to, že si člověk mohl vzít hypotéku na celou částku, kterou byt nebo domek stojí. Byla to opravdu velká výhoda v tom, že člověk nemusel mít nic naspořeno a pokud prošel přes podmínky banky, nebyl problém ji získat. Nyní již není možné mít pokrytou celou částku, ale člověk musí mít určitou část našetřenou, což je velice sporadický krok. Ne každý člověk má možnost si během dětství spořit finance na vlastní bydlení. Rodiče kolikrát nemají finance na to, aby svým dětem odkládali nějaké peníze. Paradoxně se tedy může stát, že více a více lidí nebude mít možnost na hypotéku dosáhnout. Někteří to řeší tak, že si vezmou půjčku na potřebnou část, kterou musí složit a zbytek je hypotéka. V tom může být velké nebezpečí, protože se člověk ještě více zadluží a má další splátku. Nevýhoda spočívá také v tom, že tato možnosti financování bydlení je opravdu na dlouhou řadu let. Musí se tedy počítat každý měsíc s velkou částkou, kterou bude z měsíčního rozpočtu splácet. Zde je potřeba opravdu dobře popřemýšlet, jak na tom člověk finančně je, také počítat s možnou komplikací ve splácení (nemoc, špatná finanční situace). Hypotéka je zkrátka velký závazek na dlouho dobu.
praní peněz
Vlastní finance
Nejlepší variantou je, pokud člověk má našetřené vlastní finance. V tomto případě je potřeba, aby již od malička rodiče dítěti spořily peníze na budoucí bydlení. Při dnešní cenách bytů, které neustále rostou, je potřeba mít našetřeno opravdu hodně. Následně je potřeba, když již mladý člověk chodí na brigádu nebo do práce, tak ho naučit, aby si odkládal finance také bokem a spořil si na svoje budoucí bydlení. Pokud finanční situace dovoluje a můžou se peníze odkládat, jednou se člověk dostane ke svému snu a bude mít vlastní bydlení, ve kterém se bude cítit nejlépe.