Na trhu práce je plno volných míst čekajících na obsazení vhodnými kanditáty. Ovšem pokud své vysněné místo hledáte na internetu, může trvat nějakou dobu, než dostanete reakci na svou žádost. Taky zde hraje roli, v jaké oblasti momentálně žijete. Vysoká koncentrace nabídek práce je samozřejmě ve velkých městech jako je Praha, Brno, Liberec apod. Ačkoliv je zde mnoho míst, vaše šance k pohovoru se tím ale snižují, neboť firmy dostanou mnoho žádostí. V menších městech je naopak míň nabídek, ale vyšší šance, že budete přijati. Jak své šance zvýšit a jaké máte možnosti k získání práce? To se dozvíte v tomto článku!

 nástěnné hodiny

Zamyslet se

Ze všeho nejdříve byste si měli uvědomit, co vlastně chcete dělat. Máte vystudovaný určitý obor? Hledejte si nabídky práce v tomto odvětví. Za předpokladu, že nevíte, doporučuji, abyste si udělali profesní test. Na internetu lze nalézt spoustu stránek, kde si zdarma můžete udělat test, který vám přibližně poví jakou kariérní cestou byste se měli vydat. Dosta-li jste se do fáze zoufalství, porozhlédněte se po místech ve fabrikách. Ačkoliv se nejedná o lukrativní postavení, pořád je to lepší než nic.

 tým kolegů

Hledání práce byste měli věnovat alespoň hodinu denně. Snažte se přijít na odpovědi na otázky, proč nemáte práci, proč vám nikdo neodpovídá nebo proč vás odmítají. Zaměřte se na úpravu životopisu, motivačního & průvodního dopisu. Při hledání vhodné karierní cesty je nutné mít dostatečnou dávku síly, odhodlání, vůle a taky trochu systematičnosti.

 pracovní pohovor

Kde hledat?


·         Internet

Na internetu existuje spousta portálů, kde se to potencionálními uplatněními jen hemží. Stačí jen googlovat. Rovněž i na sociálních sítích můžete mít štěstí: například ve skupinách na Facebooku, Twitteru nebo dokonce i Instagramu. Klasikou je Úřad práce. Jste-li, nebo nejste-li vedeni na tomto úřadě, zkuste si prohlédnout jejich webové stránky, protože i zde je studna potencionálních zajímavých prací.

 


·         Osobní kontakt

Když přijdete osobně do vybrané firmy, máte větší šanci, že ihned dostanete odpověď, zda-li daná společnost někoho přijímá, nebo ne. Recepce zavolá personalistu a ten vám přesně poví, koho hledají a koho nehledají. Je zde velká pravděpodobnost, že pokud zaujmete, odejdete s termínem pohovoru.

 


·         Rodina, přátelé

Jste-li v koncích, zkuste své štěstí u přátel, rodiny a známých. Rozhoďte síť. Za pokus nic nedáte a i tak máte naději, že se někdo z přátel svých přátel chytne a ohromíte ho nebo jí. Dejte o sobě vědět!

 

Mnoho firem uvádí tolik přísných a razantních požadavků pro ideálního kandidáta, že i Superman by měl co dohánět. Nezoufejte, drtivá většina uchazečů všechny potřeby nesplňuje. Ideální bude, když budete splňovat kolem 70% nároků zaměstnavatele. Hodně štěstí s uplatněním na trhu práce!