Asi každý z nás již někdy viděl akční film nebo kriminálku, kde hlavní hrdina, nebo častěji pachatel, sleduje svého protivníka pomocí satelitních technologií. A je pravdou, že ty nejsou příliš odlišné od toho, co máme k dispozici dnes.

Není tedy divu, že se někteří lidé bojí, že je bude právě pomocí těchto přístrojů někdo sledovat. Koneckonců, je možné, že budou sledovat naprosto všechny, podobně jako je to popsáno v knize George Orwella 1984.

satelit1

Je také pravdou, že v posledních letech velmi přibylo bezpečnostních kamer, a to jak venku na ulici, tak i v obchodech a jiných veřejných budovách. Nelze se tedy divit, že někteří lidé mají z tohoto vývoje obavy. Jsou však oprávněné? Abychom mohli odpovědět, je nejprve třeba si říci, jak vlastně ono satelitní sledování RMC Systém funguje.

V zásadě je to poměrně jednoduché. Vysílač, který má daný člověk u sebe, vydává signál. Ten je zachycen satelitem na oběžné dráze. Tento satelit vyhodnotí, odkud signál přesně přišel, a tuto informaci odešle do příslušného zařízení. Celý tento proces je velmi rychlý a netrvá ani vteřinu.

satelit2

Je faktem, že většina z nás jej používá. Stačí, když zapneme navigaci na svém mobilním telefonu či v automobilu. Ta funguje na naprosto stejném principu. A z něj by měla být jasná i slabina, pokud by nás chtěl tímto způsobem skutečně někdo sledovat.

Tou je, že by bylo potřeba mít nejen neustále u sebe vysílač (což je, přiznejme si, případ většiny z nás, kteří vlastní mobilní telefon), ale je také potřeba jej mít zapnutý. V opačném případě totiž nebude vysílat žádný signál, který by mohl být zachycen.

Pokud se tedy sledování skutečně bojíte, řešení je jednoduché – nepřipojovat svůj mobilní telefon k internetu. A pokud někam jdete, pak jej nechat doma. Pak vás pomocí něj nikdo skutečně sledovat nemůže. Avšak je potřeba si položit otázku: proč by to někdo dělal? A věřte, že v naprosté většině případů by se to skutečně nevyplatilo.