Nezbytnou součástí jakéhokoliv zaměstnaneckého poměru je i to, že za něj člověk, který vykonává dotyčnou práci, dostane zaplaceno. Tak už to chodí a je to naprosto logické. Práce přece slouží k tomu, aby se jí člověk uživil, a proto se to bez náležitého finančního ohodnocení neobejde.

Jenže ví člověk vždy už od první chvíle, kolik za svoji práci dostane zaplaceno? Vlastně ví i neví. Protože je mu pochopitelně sděleno a potvrzeno, jaká bude jeho hrubá mzda 2021, jenže taková hrubá mzda ještě vůbec nic nevypovídá o tom, kolik takový člověk ve skutečnosti dostane. To je jenom údaj vypovídající o tom, kolik určitému zaměstnanci poskytne zaměstnavatel, na kolik zaměstnanec firmu přijde.

americké dolary

Ovšem zaměstnanec tuto sumu neobdrží. Než k němu tato doputuje, musí se z ní ještě odečíst povinné odvody, mezi něž patří daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění (a případně i exekuční srážky, pokud je zaměstnanec povinen tyto hradit), a také se případně může daň z příjmu korigovat o daňové slevy, má-li na ně konkrétní člověk právo.

A tak se nakonec dostane zaměstnanci do rukou méně peněz, než kolik činí již zmíněná hrubá mzda. Není vyhnutí.

americké centy

A jak tedy zjistit z hrubé mzdy, kolik člověk dostane čistého, tedy kolik mu skutečně přistane na jeho účtu nebo skončí ve výplatním sáčku? Nejjednodušší je využít kalkulačku, která je na internetu snadno dostupná a neméně snadno použitelná. Stačí sem zadat pár základních údajů a zaměstnanec hned ví, na kolik peněz se může těšit.

Pokud je to pochopitelně nějaký důvod k těšení.

A pokud se zaměstnanci nebude výsledek, ke kterému se s onou kalkulačkou dobere, líbit? Pokud ho suma, kterou skutečně dostane, neuspokojuje? Pak zbývá jediné. Lze zaměstnavatele požádat o vyšší plat nebo zkusit štěstí někde jinde. Tam, kde se nabízí vyšší hrubá mzda a s touto související mzda čistá.